Zaloguj Przypomnij hasło Wersja mobilna Wersja komputerowa
do góry wstecz
szukaj w całym katalogu
wyszukiwarka zaawansowana

ilość odsłon produktu: 2573

wyślij zapytanie ofertowe question

GrundoPIT KEYHOLE - zwycięzca nagrody TYTAN 2015

GrundoPIT KEYHOLE Technologia Keyhole polega na tym, że przyłącza domowe gazu, wody oraz FTTH wykonywane...

Producent:


DTA-TECHNIK Sp. z o.o. Tracto-Technik w Polsce

idź do profilu firmy
opis

GrundoPIT KEYHOLE

Technologia Keyhole polega na tym, że przyłącza domowe gazu, wody oraz FTTH wykonywane są od sieci dystrybucyjnej przebiegającej pod ulicą lub chodnikiem przez możliwie mały nawiert. Do tych zadań firma TRACTO-TECHNIK skonstruowała sterowane urządzenie GRUNDOPIT K, które jest obecnie testowane na budowach w kraju i za granicą. Wiercenie może odbywać się na sucho lub z przepłukiwaniem, a przecisk realizowany jest ze średnią prędkością 16–18 m/h.

 

Pomysł oraz zlecenie prac rozwojowych pochodziły od przedsiębiorstwa Gas de France, które poszukiwało sposobu na ekonomiczne wykonywanie przyłączy domowych. Technologia musi się dopasowywać się elastycznie do praktycznie wszystkich możliwych warunków montażowych. Istotą rzeczy jest dostosowanie do najróżniejszych warunków gruntowych oraz kontrola podczas wiercenia, którą gwarantuje lokalizowana i sterowana głowica wiertnicza. W ten sposób można przewiercić się nawet przez najtrudniejsze odcinki.

 

Keyhole ma okrągły kształt i średnicę nie większą niż 65 cm. W pierwszej fazie nad przewodem zasilającym wycina się rdzeń z betonowej lub asfaltowej nawierzchni ulicy za pomocą wiertła rurowego (ilustr. 10). Następnie koparka ssąca opróżnia „dziurkę od klucza” aż do głębokości przewodu zasilającego, nie powodując żadnych uszkodzeń (ilustr. 11). Kolejnym krokiem jest umieszczenie urządzenia GRUNDOPIT K w nawiercie i przystąpienie do wiercenia.

 

Głowica wiertnicza wraz z zespołem dźwigni opuszczana jest do poziomu przewodu zasilającego i ustawiana w kierunku wiercenia. Podobnie jak w przypadku horyzontalnego wiercenia kierunkowego z przepłukiwaniem (HDD – Horizontal Directional Drilling) otwór drążą kolejne drągi wiertnicze, aż do osiągnięcia budynku.

 

Przebieg wiercenia jest stale kontrolowany i w razie potrzeby korygowany. Standardowy odcinek wiercenia ma długość około 20 m. Po dotarciu do celu – pomieszczenia w budynku, gdzie ma znajdować się przyłącze – następuje wymiana narzędzia na wiertło rurowe, które w przewierconym wstępnie murze wykonuje czysty okrągły otwór, korzystając z tej samej techniki napędowej. Potem narzędzie jest kolejny raz wymieniane, wiertło rurowe zostaje zastąpione przez głowicę rozsuwającą, która wyposażona jest w tuleję z uchwytem na linkę służącą do wprowadzenia płaszcza ochronnego DN 63. Następnym etapem jest wciąganie kolejnych odcinków rury aż do „dziurki od klucza”. W zależności od dostępnej przestrzeni możliwe jest także wciąganie długiego odcinka rury.

 

Potem w płaszcz ochronny wsuwana jest rura transportująca medium zaopatrzona w mechaniczne połączenie wtykowe. W „dziurce od klucza” następuje montaż armatury przyłączeniowej, a po oczyszczeniu rury i próbie ciśnieniowej nawierca się przewód zasilający i przyłącza armaturę.Następnie wykonuje się prace wykończeniowe, uszczelnienie muru za pomocą specjalnego przepustu oraz montuje armaturę gazową, wypełnia otwór – „dziurkę od klucza” i zakłada wycięty uprzednio rdzeń betonowy lub asfaltowy z użyciem zaprawy.

 

Dzięki zastosowaniu płynnego kleju podczas osadzania rdzenia wypełnia się ewentualne puste przestrzenie pod nawierzchnią ulicy, które mogą postawać wskutek wyłomu przy krawędzi wykopu, w efekcie czego jezdnia całkowicie opiera się na podbudowie. Należy oczekiwać, że przewiert o średnicy tylko 65 cm oraz ponowne osadzenie wywierconego rdzenia nie przyczynią się do osiadania nawierzchni i powstawania pęknięć wskutek obciążenia ruchem ulicznym (jak ma to miejsce w przypadku prostokątnych wykopów pod przyłącza domowe).

 

Nagroda TYTAN 2015 dla mikrowiertnicy GrundoPIT KEYHOLE

TYTANY to prestiżowe nagrody w branży bezwykopowej przyznawane przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Jak co roku wręczane są podczas uroczystej Gali w trakcie organizowanej Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „Inżynieria Bezwykopowa”.

 

W tegorocznej gali, która odbyła się w dniu 10 czerwca, rozdano TYTANY w następujących kategoriach: Projekt roku-nowa instalacja, Projekt roku-renowacja, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych, Mały projekt bezwykopowy oraz Produkt Roku.

 

Firma DTA-Technik Sp. z o.o. Tracto-Technik w Polsce otrzymała nagrodę w kategorii Produkt roku za innowacyjną mikrowiertnicę sterowaną HDD – GrundoPIT Keyhole deklasując przy tym pozostałych konkurentów nominowanych w tej kategorii. Nagrodę z rąk Przewodniczącego Jury odebrał Andrzej Wieszołek z firmy Tracto-Technik GmbH & Co. KG wraz z Pawłem Derwichem z firmy DTA-Technik Sp. z o.o., fabrycznego przedstawiciela Tracto-Technik na terenie Polski.

 

Kolejny raz nagradzana innowacyjność produktów producenta Tracto-Technik w międzynarodowych imprezach branżowych jest najlepszym dowodem na to, że projektuje i produkuje on maszyny wybiegające w przyszłość oraz nadaje innym kierunek rozwoju technologii bezwykopowych.

 

DANE TECHNICZNE:
1/ Wymiary dł. 2800; Ø 600
2/ Waga 650 kg
3/ Magazyn żerdzi 20 m
4/ Siła ciągu 40 kN
5/ Siła pchania 40 kN
6/ Max moment obrotowy 850 Nm
7/ Max prędkość obrotowa 60 U/min
8/ Otwór pilotażowy 58 Ø mm
9/ Średnica żerdzi 50 Ø mm
10/ Dł. Żerdzi 230 mm
11/ Poszerzenie (w zależności od gleby) Ø 90 mm
12/ Wielkość rury (w zależności od gleby) Ø 63 mm
13/ Dł. przewiertu (w zależności od gleby) 25 m
14/ Stacja hydrauliczna TT B20

 

FILMY Z BUDOWY:
1/ GrundoPIT KEYHOLE - https://www.youtube.com/watch?v=P9Zs8XWUHJw

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE:
1/ www.dta-technik.pl
2/ www.tracto-technik.pl
3/ www.youtube.com/user/dtatechnik

czytaj więcej
pobierz wersję papierową
nagrody i certyfikaty
pozostałe produkty firmy
profil produktu

PRODUKTY