Renowacja przykanalików wykonywana jest od strony kolektora głównego do żądanego punktu tj. na przykład do lica budynku/studni/rewizji.
Do wnętrza przykanalika wprowadzana jest głowica kamery satelitarnej w celu ustalenia długości naprawianego odcinka. W przypadku wystąpienia zanieczyszczenia przykanalika wykonywane jest czyszczenie wstępne, a następnie powtórnie inspekcja kamerą satelitarną. Po ustaleniu zakresu naprawy wykonywane jest czyszczenie zasadnicze.
Urządzenie do zamocowania kształtki kapeluszowej wprowadza się za pomocą kamery tv do położenia na wprost otworu naprawianego przyłącza i mocuje się „rondo” w przewodzie głównym wokół otworu przyłącza. Następnie wprowadza się „otok” kapelusza wykorzystując ciśnienie wody lub sprężone powietrze, poczym poddaje się go procesowi utwardzania.
Metoda ta umożliwia naprawę przyłączy na całej długości. Maksymalna długość długiej kształtki kapeluszowej wynosi około 15-18m i uzależniona jest od średnicy kanału głównego i przyłącza.
W przypadku znacznych długości przykanalików przeznaczonych do renowacji, wykonanie ich remontu może odbywać się poprzez zamontowanie kształtki kapeluszowej krótkiej na połączeniu przykanalik - kanał główny zgodnie z PN-EN 11296-4, a następnie zainstalowaniu rękawa na żądanej długości przyłącza, szczelnie połączonego z kształtką kapeluszową,
W każdym z rozwiązań remont przykanalików będzie wykonywany od strony kolektora głównego.